BBC Micro:bit – zestawy edukacyjne dla najmłodszych


Nasza przyszłość ściśle wiąże się z elektroniką. Wkroczyła ona praktycznie do każdej dziedziny życia człowieka. Na co dzień mamy przy sobie telefon, a w pracy korzystamy z komputera. Na naszych nadgarstkach coraz częściej pojawiają się smartwatche, a w domu, dla rozrywki oglądamy filmy na Smart TV lub gramy na konsoli. W związku z tym, zapotrzebowanie na inżynierów w tej dziedzinie zapewne będzie rosło.

Kiedy zacząć przygodę z programowaniem modułów elektronicznych?

Programowanie wydaje się być bardzo skomplikowane i wymagające rozbudowanych podstaw z zakresu przedmiotów ścisłych. Jednak odpowiednie podejście do tematu sprawia, że poradzą sobie z nim również dzieci w wieku szkolnym. Taka właśnie idea przyświecała twórcom zestawów edukacyjnych Micro:bit. Brytyjski krajowy nadawca BBC zdecydował się zachęcić najmłodszych do programowania oraz tworzenia nowych, na początku bardzo prostych, projektów aplikacji elektronicznych.

Niewielka płytka Microbit

Czym jest Micro:bit?

W tym celu powstała niewielka, bo mieszcząca się w każdej kieszeni, płytka rozwojowa. Jej podstawą jest 32-bitowy procesor ARM Cortex M0. Na module o wymiarach 52 x 43 mm znajduje się akcelerometr, magnetometr, Bluetooth, ledowy wyświetlacz o rozdzielczości 5×5 oraz 3 przyciski. Proces programowania został maksymalnie uproszczony i dostosowany do umiejętności dzieci w wieku szkolnym. Wystarczy skorzystać z edytora blokowego zamieszczonego na stronie https://makecode.microbit.org/ lub edytora Python (np. Mu).  Następnie należy podłączyć moduł do komputera przez złącze USB i załadować program. W bazie na oficjalnej stronie projektu znaleźć można wiele lekcji i tutoriali dla dzieci i dorosłych, które pomagają jak najlepiej wykorzystać możliwości Micro:Bit.

Elektronika dla dzieci – czas na rozwój!

Micro:bit to nie tylko sama płytka i narzędzia do programowania. Nowicjusze mogą skorzystać z zestawu startowego SparkFun lub Velleman, które ułatwiają rozpoczęcie przygody z elektroniką i robotyką. W sklepie elektronicznym znaleźć można wiele modułów rozszerzeń, dzięki którym młody elektronik rozwinie swoje możliwości.

Zestaw Microbit WearIt złożony

Korzystając z Weather:bit można stworzyć własną stację pogodową. Niewielki moduł został wyposażony w sensory ciśnienia, wilgotności, temperatury i światła. Dodatkowo, można do niego podłączyć czujniki wiatru, deszczu, a także wilgotności gleby. Klasyczny, szkolny kalendarz pogody zyskuje nowy, elektroniczny wymiar. Zestaw Micro:bit Wear:It pozwoli natomiast stworzyć pierwszy własny smartwatch z opaską na rękę lub brelok elektroniczny.

To tylko kilka przykładowych rozwiązań. Na stronie swiatprogramow.pl znaleźć można również inteligentne zabawki oparte o BBC Micro:Bit i zestawy zamieniające moduł w pada do gier znanego np. z konsoli Nintendo (Gamer:bit). Ponadto dostępne są rozszerzenia do sterowania silnikami, adaptery do płytek stykowych i wiele innych komponentów, które w miarę rozwoju umiejętności pozwalają stworzyć bardziej zaawansowane projekty, nadal oparte na niewielkiej płytce produkcji BBC.