Nowe e-kasy fiskalne


12

Nowe e-kasy fiskalne

Ministerstwo Finansów przymierza się do zmiany wymogów w zakresie kas fiskalnych i wprowadzenia tzw. kas fiskalnych online. Projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów technicznych, jakie musi spełniać kasa rejestrująca zakłada, że forma dokumentów emitowanych przez kasę w postaci elektronicznej będzie musiała odpowiadać strukturze logicznej Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Jednocześnie, administracja skarbowa od początku wprowadzenia JPK zapowiada dodanie do obowiązków przedsiębiorców dodatkowej struktury JPK, w której miałyby znaleźć się szczegółowe dane paragonów fiskalnych.

Kasa wygeneruje plik JPK

Nowe kasy rejestrujące miałyby umożliwić wysyłkę e-paragonów z kasy bezpośrednio do organów skarbowych w formacie Jednolitego pliku kontrolnego. Ma to być forma zachęty dla przedsiębiorców do wymiany kas na nowe, ponieważ w przypadku wprowadzenia obowiązku raportowania poszczególnych fiskalizowanych transakcji w formie JPK, przedsiębiorcy posiadający nową kasę z taką funkcjonalnością będą mogli wygenerować JPK bezpośrednio z kasy fiskalnej.

Inne narzędzia

Przedsiębiorcy, którzy nie zdecydują się na zakup nowej kasy mogą być zobowiązani do poszukania innego narzędzia do raportowania paragonów w formie JPK, w momencie kiedy taki obowiązek zostanie wprowadzony.

Aktualne wątpliwości – jak ująć paragony w JPK

Kwestia ujęcia paragonów fiskalnych dla celów JPK już teraz budzi sporo wątpliwości przedsiębiorców. Jak dotąd nie ma obowiązku wprowadzania poszczególnych paragonów do ewidencji VAT w formie JPK. Ponieważ jednak wartość sprzedaży wykazanej w deklaracji VAT i w ewidencji VAT sprzedaży w formie JPK musi być równa, Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że paragony fiskalne należy wprowadzić zbiorczo, na podstawie dokumentu „raport fiskalny okresowy”.

Faktury z paragonami – co z JPK

Trochę bardziej skomplikowanie wygląda natomiast kwestia ujęcia faktur sprzedaży do których zostały wystawione również paragony fiskalne. Zgodnie z informacjami MF tylko faktury wystawione na firmy należy obowiązkowo ujmować w JPK. Takie zafiskalizowane faktury z paragonami wprowadzone do JPK powinny jednocześnie zmniejszyć wartość z raportu fiskalnego ujętego w JPK zbiorczo, aby nie zdublować wartości sprzedaży paragonowej dla podmiotów gospodarczych . W tym celu możliwe jest wprowadzenie do ewidencji VAT JPK drugiego zapis na minus lub bezpośrednio wprowadzenie pomniejszonego zapisu z raportu fiskalnego.

Faktury na osoby fizyczne poza JPK

Natomiast faktury wystawione na osoby fizyczne, które zostały zafiskalizowane na kasie rejestrującej nie są objęte obowiązkiem ujęcia w ewidencji VAT sprzedaży w formie JPK. Wystarczy, iż w ewidencji tej zostanie ujęty zbiorczy raport miesięczny z kasy fiskalnej.

Masz pytania dotyczące JPK?

Jeśli chcesz wdrożyć JPK, dowiedzieć się więcej na temat nowych przepisów lub masz jakieś pytania lub wątpliwości związane z tematami split payment i JPK skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów., skontaktuj się z nami lub z naszymi Partnerami Handlowymi.  Wątpliwości rozwieją nasi specjaliści ds. systemów WAPRO ERP.

Napisz do nas:
dho@dho.com.pl

Ekspert WAPRO:
Ewelina Nowakowska
Partner oraz Doradca Podatkowy w firmie HLB M2

Ewelina Nowakowska należy do grona najlepszych polskich doradców podatkowych w kategorii podatku od towarów i usług (VAT) według Dziennika Gazety Prawnej.

Firma HLB M2 specjalizuje się doradztwie podatkowym, badaniu sprawozdań finansowych oraz w doradztwie w zakresie rachunkowości.