Oznaczenia dysków twardych.


Dzisiaj kupując dysk twardy, nie tylko sprawdzamy jaką ma pojemność i obroty, ale przede wszystkim zadajemy sobie pytanie „Do czego będzie nam służył?” Dla kogoś, kto nie bardzo zna się na parametrach jakimi scharakteryzowany jest dysk twardy, ciężko jest się połapać w różnorodności dostępnych na rynku dysków.

Z pomocą przyszedł Western Digital, który wprowadził oznaczanie dysków kolorami. Dany kolor świadczy o przeznaczeniu dysku.

Najprostszymi dyskami są te oznaczone kolorem niebieskim. Posiadają stałą wydajność i niezawodność w codziennej pracy. Pojemność dysków niebieskich jest od 250GB do 1TB i występują w rozmiarach 2,5” i 3,5”.

Dyski oznaczone kolorem zielonym charakteryzują się cichą pracą, niską temperaturą i dużą pojemnością. Dla dysków 2,5” pojemność sięga 2TB. Natomiast dla dysków 3,5” pojemność dochodzi do 6TB.

Dyski czarne służą do zaawansowanych zastosowań o maksymalnej wydajności.

Dyski czerwone przeznaczone do systemów NAS. Występują zarówno w rozmiarze 3,5” jak i 2,5”. Mogą mieć aż do 6TB pamięci i do 64 MB pamięci podręcznej.

Dyski oznaczone kolorem purpurowym przeznaczone są do systemów monitoringu w małych i średnich firmach oraz domach prywatnych zawierających do 32 kamer.

Takie oznaczenia dysków mają pomóc przyszłemu użytkownikowi w ich wyborze.

 

Źródło: www.wdc.com