System WAPRO ERP w chmurze doskonałym rozwiązaniem dla małych i średnich firm?


Z rozwiązań ERP w chmurze korzysta obecnie coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw, które cenią sobie komfort pracy z oprogramowaniem aktualnym i umożliwiającym pracę zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dodatkowo firmy te uzyskują dostęp do swoich danych zawsze wtedy, gdy tego potrzebują, niezależnie od miejsca pobytu swoich pracowników. Ponoszą przy tym mniejsze koszty zarządzania organizacją. Z pewnością są to czynniki, które mogą zaważyć na wyborze właśnie takiego modelu użytkowania aplikacji w MSP.

Rozwiązania chmurowe zyskują coraz większe grono zwolenników wśród przedsiębiorców i nie wygląda na to, aby ten trend miał się zmienić. Coraz więcej firm na świecie – także w Polsce, dostrzega korzyści jakie niesie za sobą usługowy model dostępu do systemu ERP. I liczba ta rośnie regularnie z roku na rok, dzięki czemu rynek usług chmurowych dynamicznie się powiększa. Jeszcze kilka lat temu z modelu usługowego rozwiązań ERP korzystały jednak głównie największe przedsiębiorstwa w Polsce, które już jakiś czas temu przełamały obawy związane dostępem do aplikacji online, np. inspirując się swoimi zagranicznymi oddziałami. Powoli do grona zwolenników chmury zaczęły dołączać także małe i średnie organizacje.

Model usługowy – na czym to polega

Usługowy model dostępu do systemu ERP polega na korzystaniu z tego rozwiązania przez internet, rozliczając się w oparciu o comiesięczną opłatę z dostawcą. Producent oprogramowania odpowiada wówczas za utrzymanie programu, aktualizację, dostosowanie do nowych przepisów, a także eksploatację jego elementów we własnym data center, dzierżawę aplikacji i urządzeń czy usługi integracyjne oraz administracyjne.

W przypadku małych i średnich firm wdrożenie systemu do zarządzania w modelu usługowym jest przeważnie także bardziej opłacalne po względem kosztowym – niż implementacja tradycyjnego oprogramowania ERP. Wiąże się ono również z szeregiem naprawdę znaczących korzyści biznesowych:

1. Opłata abonamentowa – korzystając z usługi chmurowej użytkownik otrzymuje uproszczony model rozliczeń w trybie miesięcznego abonamentu. W praktyce oznacza to, że za przeważnie niewygórowaną miesięcznie sumę użytkownik otrzymuje dostęp do aktualnej wersji zgodnego z prawem oprogramowania posiadającego wiele przydatnych funkcji, za które trzeba by było dodatkowo zapłacić w wersji tradycyjnej.

2. Elastyczne zarządzanie ilością wykorzystanych licencji – przeważnie w modelu chmurowym użytkownik ma możliwość elastycznego rozliczania usługi. Oznacza to, że firmy np. z branż sezonowych mogą dynamicznie z miesiąca na miesiąc zwiększać lub zmniejszać koszty związane z dostępem do oprogramowania, w zależności od tego, ile w danym momencie potrzebują stanowisk w ramach użytkowanych aplikacji. Dzięki temu budżet klientów jest pod stałą kontrolą i nie wymaga inwestycji w sprzęt oraz oprogramowanie, co np. muszą raz na kwartał robić firmy pracujące z tradycyjnymi systemami. Opłata za wersje online jest dokonywana każdego miesiąca (abonament) za realnie wykorzystane stanowiska pracy. Nie powinno być ograniczeń co do zwiększania lub zmniejszania ilości stanowisk w kolejnych miesiącach.

3. Brak konieczności inwestycji w infrastrukturę i licencje dodatkowe – dodatkową zaletą pracy z systemami w chmurze jest brak konieczności posiadania własnej infrastruktury serwerowej, która wiąże się też z zakupem dedykowanych licencji, oprogramowania antywirusowego czy też zaplecza dla kopii bezpieczeństwa serwera. Usługodawca gwarantuje również bieżący dostęp do archiwum bazy danych.

4. Ciągły dostęp do danych firmy – największą zaletą systemów w chmurze jest jednak to, że każdy pracownik ma dostęp do danych firmowych z dowolnego miejsca za pomocą internetu. Dzięki temu może dynamicznie i skutecznie podejmować decyzje istotne dla swojej organizacji, nawet z najbardziej odległych miejsc. Jest to szczególnie ważne dla firm posiadających rozproszoną strukturę wielooddziałową lub korzystających w prowadzeniu biznesu w oparciu o sieć pracowników mobilnych (przedstawicieli terenowych). Z pewnością ma to przełożenie także w optymalizacji kosztów.

Chmura WAPRO – wygodny dostęp, efektywniejsze zarządzanie i mniejsze koszty

Systemy WAPRO ERP by Asseco w chmurze – WAPRO Online to dostęp do najnowszych wariantów produktów pracujących na wydajnej infrastrukturze chmury prywatnej dedykowanej dla usługi świadczonej przez Data Center Asseco Business Solutions, a także nielimitowana co do ilości zgłoszeń telefoniczna opieka Działu Help Desk. Rozwiązania są dostępne w cenie 159 zł netto za stanowisko, niezależnie od modułu WAPRO ERP. Usługowy model dostępu do aplikacji dotyczy wszystkich systemów, które razem stanowią ekosystem WAPRO ERP, dzięki któremu niemal każde przedsiębiorstwo w Polsce ma możliwość efektywnego prowadzenia biznesu i rozwoju. Co ważne, użytkownicy doceniają elastyczny model świadczenia usługi, mogąc dodawać lub ujmować stanowiska w zależności od potrzeb. Z tych powodów grupa użytkowników narzędzi WAPRO ERP w chmurze zwiększa się z roku na rok w sposób znaczący.

Poznaj zalety rozwiązań WAPRO ERP by Asseco.

Autor:

Michał Gutowski,
Szef Działu Wsparcia i Rozwoju Sieci Partnerskiej w WAPRO ERP w Asseco Business Solutions

Eksperci WAPRO

Ewelina Nowakowska
Partner oraz Doradca Podatkowy w firmie HLB M2Ewelina Nowakowska należy do grona najlepszych polskich doradców podatkowych w kategorii podatku od towarów i usług (VAT) według Dziennika Gazeta Prawna. Robert Nowakowski
Partner oraz Doradca Podatkowy w firmie HLB M2
Firma HLB M2specjalizuje się w doradztwie podatkowym, badaniu sprawozdań finansowych oraz w doradztwie w zakresie rachunkowości.

Jakub Banach
Prowadzący Kancelarię Adwokacką Banach Legal. Konsultant w firmie Banach Outsourcing. Adwokat zrzeszony w Wielkopolskiej Izbie Adwokackiej w Poznaniu. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.Jakub Banach prowadzi praktykę w obszarach prawa spółek, prawa własności przemysłowej. prawa umów oraz reprezentuje Klientów kancelarii w sprawach spornych. W swojej pracy zawodowej łączy doświadczenie w zarządzaniu biurem obsługi prawnej z wartościami płynącymi ze współpracy z firmą księgowo – doradczą. Kancelaria Banach Legal koncentruje się na doradztwie dla różnorodnych przedsiębiorstw regionu z sektora MSP, działających w branżach handlowej, produkcyjnej i usługowej. Banach Outsourcing świadczy kompleksowe usługi m.in. w zakresie outsourcingu finansowo-księgowego oraz płacowo-kadrowego, doradztwa podatkowo-prawnego oraz gospodarczego, a także konsultingu procesów biznesowych.

Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości związane z tematami split payment i JPK skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów.

Napisz do nas:
dho@dho.com.pl