Złapmy Lwa – Japońskie szachy dla najmłodszych w zestawieniu najlepszych gier rodzinnych Imagination Gaming 2019 roku


Proste, znakomicie wykonane, a przede wszystkim mające dużą wartość edukacyjną. Właśnie takie są szachy dla dzieci, które zostały docenione między innymi w Wielkiej Brytanii.

Jeszcze nie podium, ale blisko

“Złapmy lwa – japońskie szachy dla dzieci” znalazły się na liście wyróżnionych gier rodzinnych. Zestawienie, które co roku przygotowuje Imagination Gaming, umieściło Złapmy lwa w zestawieniu najlepszych gier rodzinnych 2019 roku. Co prawda nie jest to jeszcze sukces na miarę Oskara, czy Nobla, ale powód do dumy jak najbardziej. Imagination Gaming to firma z Wielkiej Brytanii, założona przez wielkich fanów gier planszowych, którzy postawili przed sobą niezwykle ambitny cel. Zmienić postrzeganie gier planszowych na wyspach i przekonać nauczycieli do korzystania z gier w procesie nauczania. Pozytywnie zakręceni fanatycy planszówek uznali po licznych testach wśród uczniów z różnych grup wiekowych, że Złapmy lwa znakomicie wpisuje się w ideę ich działalności. Według Imagination Gaming gra jest ewenementem na skalę światową i musi na trwałe zakorzenić się w brytyjskim systemie edukacji. Pełna lista wyróżnionych gier znajduje się tutaj.

Szachy dla dzieci – czyli łap lwa i ucz się

Organizatorzy plebiscytu docenili grę za walory edukacyjne, proste zasady i rodzinny charakter. Każdy, kto choć raz miał przyjemność zagrać w Złapmy lwa z pewnością potwierdzi, że jest to prosta gra. Szczególnie cenne jest dostrzeżenie w japońskich szachach dla dzieci innych walorów. Bo przecież nie każda gra może uczyć i rozwijać tak wiele umiejętności. 8 pionków i plansza 3×4 pola pozwala uczyć tego samego co tradycyjne europejskie szachy w o wiele bardziej przyjazny sposób. Nauka logicznego myślenia, przewidywania, czy planowania jest tym, co ćwiczymy grając w Złapmy lwa. Proste zasady i przyjazne dla dzieci wykonanie (drewniane pionki z drewna bukowego i piękne grafiki japońskiej ilustratorki) sprawiają, że gra jest wykorzystywana już na wczesnym etapie edukacji. Złapmy lwa towarzyszy w codziennych zajęciach tysiącom przedszkolaków w Polsce. Pozytywne doświadczenia z szachami dla dzieci wyniesione z przedszkoli i szkół przyczyniły się do tego, że gra coraz częściej trafia także na półki w prywatnych domach.

Z rodziną najlepiej

Autorzy brytyjskiego zestawienia gier planszowych dostrzegli w Złapmy lwa również jej rodzinnych charakter. Może to dziwić o tyle, że gra jest przewidziana tylko dla dwóch graczy a wśród starszych na pierwszy rzut oka może być odbierana za prostą, a nawet trywialną. Tymczasem właśnie te cechy sprawiają, że Złapmy lwa to znakomita gra rodzinna. To planszówka, w którą mogą grać zarówno rówieśnicy w przedszkolu, starsze dzieci z młodszymi, dorośli z dziećmi, a nawet nastolatkowie. Poziom wiedzy i umiejętności graczy przyczynia się do tego, że rozgrywka może być szybka i łatwa lub długa i skomplikowana, nawet gdy mamy zaledwie 8 pionków i niewielką planszę.

Edukacja czyli dobra zabawa

“Złapmy lwa – japońskie szachy dla dzieci” z każdym rokiem zyskują coraz więcej zwolenników. Pudełko zwierzątkowych szachów trafia na domowe półki z grami. Poza tym dzięki specjalnie przygotowanej oprawie metodycznej Złapmy lwa jest od kilku lat wykorzystywana w szkołach i przedszkolach. Zestaw przedszkolno-szkolny, który zawiera m.in. grę w wersji dywanowej, karty turniejowe oraz poradnik metodyczny dla nauczycieli służy w świetlicach, podczas imprez plenerowych, a przede wszystkim wspomaga realizację podstawy programowej w zakresie edukacji szachowej.

Szachy dla dzieci mogą być świetną zabawą, która ukradkiem przemyca wiele walorów edukacyjnych. Śmiało można stwierdzić, że sukces tkwi w prostocie, a tej z pewnością nie można odmówić grze Złapmy lwa. Choć gra w wersji 3×4 pola z ośmioma pionkami jest przeznaczona dla dzieci już od piątego roku życia, to Pełna Drużyna (pole 9×9) stanowi wyzwanie także dla dorosłych. “Złapmy lwa. Pełna Drużyna” wykorzystując ten sam mechanizm gry dostarcza jeszcze więcej zabawy i satysfakcji, tak jak dzieje się to w przypadku tradycyjnych europejskich szachów.

Złapmy lwa zostało już docenione podczas konferencji organizowanych przez Moje Bambino, gdzie uczestnicy zachwalali prostotę i wartość edukacyjną gry. Japońskie szachy dla dzieci zdobyły też wielu sympatyków podczas największych targów gier planszowych w Europie w 2018 roku, które odbywają się co roku w niemieckim Essen. Teraz przyszedł czas na wyróżnienie w Wielkiej Brytanii, które jest kolejnym dowodem na to, że to znakomita gra zarówno dla domowych amatorów planszówek, jak i dla szkół czy przedszkoli.